Izvještaj sa slikom, Vijesti, Vijesti iz Đulistana

Ekskurzija učenika IX razreda 2022/2023. godine

Krajem maja, učenici završnih razreda OŠ “Đulistan” su uživali u ekskurziji koja je bila bogato ispunjena posjetama ljepotama naše domovine. Učenici su imali priliku posjetiti Stolac, njegov vodopad Provalije, Stari grad Stolac te nekropolu stećaka iz Radimlje. Učenici su zatim posjetili Park prirode Hutovo blato i uživali u ljepotama koje park nudi. Stari grad Počitelj iz 14. stoljeća je bila sljedeća destinacija koju su učenici u pratnji direktorice i razrednice obišli. Dalje ih je put vodio u pećinu Vjetrenica gdje su radoznalo razgledali taj svijet i slušali zanimljivosti koje su bile specifične za tu pećinu. Večernje sate su proveli u Mostaru i ljepoti tog grada posebno noću. Sutradan su ekskurziju nastavili posjetom historijsko-turističkom gradu Dubrovnik, tamo uživali u šetnji i ljepotama grada koji je nastajao stoljećima. Jedan od najljepših primjera osmanske arhitekture u Bosni i Hercegovini je i Arslanagića most u Trebinju koji su učenici posjetili. Večernja šetnja u Mostaru je bila prilika da učenici slobodno provedu vrijeme po želji. Sljedeći dan, krenuli su dalje u obilazak naše države. Posebno iskustvo koje se ne zaboravlja bilo je brdo iznad Mostara Fortica gdje su učenici zabilježili fotografije za pamćenje i uživali u fantastičnom pogledu. Vrelo Bune i Tekija Blagaj su bili sljedeće odredište gdje su učenici boravili. Plan puta je bio i Muzej Bitka za ranjenike na Neretvi u Jablanici, gdje je održan i prigodan historijski čas. Nakon ove posjete uslijedilo je nešto sasvim drukčije, a to je Eko selo Raj u raju u blizini Konjica. Zadovoljni, uz pjesmu i razmjenu fotografija, učenici su se sretno vratili svojim kućama bogati neponovljivim iskustvom.